Uz podršku Europske unije kroz program Europskih snaga solidarnosti, Nikola Tesla Experience Center Karlovac kreće s provedbom projekta STEM amazonke. Projekt se fokusira na djevojčice od 6 do 10 godina starosti s ciljem poticanja interesa za STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika), razbijanja stereotipa o „muškim“ i „ženskim“ poslovima te dugoročnog povećanja broja žena u STEM-u. Kroz četiri radionice djevojčice će se upoznati s temeljnim konceptima ovih znanstvenih disciplina.
Radionice počinju već u srpnju i vodit će ih pet djevojaka.
Prilikom predstavljanja projekta i svoje radionice „Rukobot“ Marija Škrtić istaknula je kako su ove radionice odlična prilika da se djevojčice upoznaju s različitim STEM disciplinama i otkriju svoju strast za neku od njih.
Petra Požar Bijelić će pak voditi radionicu „Kemija Ekspress“ koja spaj znanost i kreativnost te će se djevojčice kroz jednostavne eksperimente, poput simulacije lava lampe ili erupcije vulkana, upoznati s osnovnim kemijskim reakcijama, a pritom će koristiti sastojke koji se mogu pronaći u svakom kućanstvu.
Popis radionica:
Čaša života –Izrada malog ekosustava u staklenici koristeći vodene biljke.
SwitchLab – Spajanje strujnih krugova uz pomoć sklopki i prekidača.
Rukobot – Strojarstvo i hidraulika: Izrada hidrauličke robotske ruke od kartona.
Kemija Express – Izrada replike lava lampe i eruptirajućeg vulkana koristeći kuhinjske sastojke.
Radionice su besplatne za djevojčice od 6 do 10 godina, ali je potrebno prethodno rezervirati mjesto na ntecprijave@gmail.com.
RASPORED:
ČAŠA ŽIVOTA – 13. srpnja 2024. – 11 do 12 sati. Radionica je za djevojčice od 8 do 10 godina starosti. Djevojčice će izraditi vlastiti mali ekosustav koji će ponijeti kući, staviti na sunce te promatrati razvoj vodenih biljki.
KEMIJA EXPRESS – 20. srpnja 2024. – 11 do 12 sati. Radionica je za djevojčice od 6 do 10 godina starosti. Djevojčice će naučiti kako određeni kemijski elementi reagiraju zajedno te će kroz radionicu napraviti simulaciju lava lampe i erupcije vulkana.
Projekt financira Europska unija kroz program Europskih snaga solidarnosti u iznosu od 4.410,00 eura.